تاثیر منفی خروج قطر از اوپک بر منطقه

تاثیر منفی خروج قطر از اوپک بر منطقه

مروان اسکندر کارشناس اقتصادی لبنان روز دوشنبه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: قطر حدود یک میلیون بشکه نفت در روز تولید می کند و تصمیم این کشور برای خروج از اوپک، تاثیر منفی بر منطقه خواهد گذاشت.
اسکندر افزود: البته تولید گاز قطر بیشتر از نفت آن است اما تولید نفت این کشور که روزانه بین 900 هزار تا یک میلیون بشکه از نوع سبک و عالی می باشد و گوگرد کمتری دارد از این رو برای بهره برداری مناسب است.
این کارشناس لبنانی ادامه دارد: قطر ممکن است بخشی از نفت تولیدی خود را استفاده و باقی را صادر کند اما در حوزه گاز، بزرگترین تولید کننده گاز مایع در جهان است و به تازگی نیز با روسیه توافق کرده هر طرفی که نتواند گاز برخی از مناطق را تامین کند، طرف دیگر این کمبود را جبران کند و این مسئله بسیار اهمیت دارد.
اسکندر همچنین تصمیم اخیر دوحه برای خروج از اوپک را یک اقدام سیاسی توصیف کرد و گفت: دوحه می خواهد به همسایگان خود یعنی عربستان، امارات و بحرین بگوید: ما سعی کردیم با هم باشیم اما به نظر می رسد که شما نمی خواهید.
وی افزود: قطر بیش از یک سال و نیم است که از سوی عربستان و امارات و بحرین تحت محاصره است، به همین دلیل برای رهایی از این محاصره به ترکیه و آمریکا روی آورد. قطری ها از وقوع حمله نظامی احتمالی به کشورشان احساس خطر می کنند به خاطر همین با کشورهای بزرگ منطقه ای و جهانی قراردادهای مختلف امضا می کنند.
این کارشناس لبنانی اتهام های وارده به دوحه درباره 'حمایت از تروریست ها را غیرقابل توجیه خواند و گفت سعودی ها خود قبلا از این تروریست ها حمایت می کردند.
سعد الکعبی وزیر انرژی قطر امروز در یک کنفرانس خبری در دوحه علام کرد که کشورش از ابتدای ماه ژانویه 2019 (11دی ) از اوپک خارج می شود.
وی گفت که تصمیم به خروج از اوپک دلایل سیاسی ندارد و به دلایل فنی و راهبردی صورت گرفته است.
وزیر انرژی قطر افزود که تصمیم به خروج از اوپک پس از 57 سال عضویت در آن آسان نبود و نشست آینده اوپک آخرین حضور دوحه در این سازمان است.
الکعبی تصریح کرد که این تصمیم در راستای راهبرد طولانی مدت دوحه برای بهبود نقش بین المللی این کشور صورت می گیرد اما قطر همانند سایر کشورهای غیر عضو اوپک به تعهدات این سازمان پایبند خواهد ماند.

منبع خبر:  ایرنا