مذاکرات انگلیس با ایران در خصوص توسعه مناسبات تجاری

مذاکرات انگلیس با ایران در خصوص توسعه مناسبات تجاری

سفارت انگلیس با انتشار پیامی در توییتر افزود، در این ملاقات پیرامون نحوه اجرای سازوکار مالی اروپا هم رایزنی شده است. هیات عالی رتبه انگلیس دیروز (سه شنبه) هم با مقام های بانک مرکزی کشورمان دیدار و درباره سازوکار مالی و توسعه مناسبات تجاری رایزنی کردند.
در این ملاقات ها علاوه بر «راب مکر» سفیر انگلیس در تهران، «کیث ولینگز» مدیر بخش بازرگانی سفارت انگلیس و «سایمون پنی» کمیسیونر امور تجاری دولت در حوزه خاورمیانه، افغانستان و پاکستان که دیروز وارد تهران شد نیز حضور داشتند.
یک ماه پس از راه‌اندازی سازوکار مالی اروپا، هیات عالی‌رتبه‌ای از سه کشور اروپایی قرار است برای بررسی ابعاد فنی اینستکس راهی تهران شوند.
«بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امورخارجه دوشنبه گذشته در این خصوص گفت: کارشناسان دو طرف در جریان این سفر درباره گام‌های عملیاتی شدن این سازوکار و نهایی کردن آن گفت‌وگو خواهند کرد.
وی افزود: راه‌اندازی این سازوکار به‌عنوان یک گام نخست و دیرهنگام و البته مهمی بود و در ایران دستگاه‌های ذی‌ربط در حالی ‌که ایجاد ساز و کار متناظر هستند بتوانند در ارتباط با سازوکار اروپایی اقدام عملی خود را آغاز کنند.
در همین زمینه، یک دیپلمات انگلیسی امروز ( چهارشنبه) به ایرنا گفت: به ‌زودی کارشناسان و نمایندگانی از بخش‌های مختلف دولت انگلیس برای بررسی گام بعدی سازوکار مالی اروپا راهی تهران می‌شوند.
سازوکار مالی اروپا روز پنجشنبه (11 بهمن ماه) در بیانیه سه کشور اروپایی عضو برجام انعکاس یافت. در این بیانیه آمده است «انگلیس فرانسه و آلمان در ادامه تعهد و تلاش ‌های خود برای حفظ توافق هسته ‌ای که به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، به طور رسمی اعلام می ‌کنند که اینستکس ابزار حمایت از تبادلات تجاری راه اندازی شد.»
عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در یازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده، به خبرنگاران گفت: به طرف‌های اروپایی این نکته را تذکر دادیم که ساز وکار مالی اروپا (اینستکس) تنها یکی از تعهدات آن‌هاست و همکاری‌های اقتصادی با ایران ابعاد مختلفی دارد.
وی در عین حال اذعان داشت که از طریق برجام و (با حضور) کشورهای اروپایی، چین و روسیه می‌شود مسیرها و گشایش‌هایی را در رابطه با تحریم‌ها ایجاد و با تحریم‌های آمریکا مقابله کرد.
عراقچی افزود: البته دولت جمهوری اسلامی ایران متکی به این مسیر نیست و همه مسیرها و راه‌حل‌های دیگر در حال پیگیری هستند. مسیر برجام و مسیر کشورهای اروپایی هم یکی از مسیرهای ما در سیاست خارجی است.

 ایرنا